urlayasam_13062012_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Darüşşafaka Cemiyeti, İzmir Urla’da 55 yaş üzeri kişilerin modern ve güvenli bir ortamda yaşayabilecekleri yeni bir tesisi törenle hizmete açtı. Darüşşafaka’nın rezidanslar projesiyle ileri yaş bakımında yakaladığı başarıyı daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyen Urla Yaşam, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım’ın ev sahipliğinde düzenlenen törenle hizmete girdi.

AR1_2748

Tesisin açılış törenine; Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, İzmir İl Sosyal Hizmetler Müdürü Zekeriya Ertaş, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Talha Çamaş ile Fırat Tekin, Yönetim Kurulu Üyeleri Beşir Özmen, Mükremin Altuntaş, Lütfi Telci, Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri Hakan Tahiroğlu, Mustafa Demirci, Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Ahmet Buldam, Darüşşafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Başhekimi Prof. Dr Mehmet Beyazova,  Maltepe Özel Bakım Ünitesi Müdürü Dr. Can Bostancı, Darüşşafaka Urla Rezidans Kurum Müdürü Dr. Atilla Öztürkeri, Urla Yaşam Kurum Müdürü Neval Yıldız, Darüşşafaka  bağışçıları ile çok sayıda konuk katıldı.

urlayasam_13062012_5IMG_9165

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zekeriya Yıldırım                                             Selçuk Karaosmanoğlu

Törende konuşan Zekeriya Yıldırım, “Darüşşafaka ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olarak 149 yıldır yaşamları eğitimle değiştiriyor.Bugün Okulumuzda sınavla seçtiğimiz 900’ü aşkın babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli çocuğumuza en iyi koşullarda eğitimlerini sürdürüyor, geleceğe dair umutlarımızı yeşertiyorlar. Bu yıl tüzük değişikliğiyle artık annesi hayatta olmayan çocuklarımıza da bu hakkı tanımaya başladık. Darüşşafaka’da sunduğumuz eğitim olanağını daha fazla çocuğumuza tanıyabilmek amacıyla yoğun bir çaba sarf ediyoruz” dedi.

Ülke çapında bir yaşam ve sağlık merkezine doğru…

Darüşşafaka’nın kaynak çeşitliliği açısından da ülkemizin en özgün sivil oluşumlarından biri olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “1997’de rezidanslar projesini hayata geçirdik. İleri yaş bakımına farklı bir boyut katan ve artık ülkemizde bu alanda önemli bir boşluğu dolduran Rezidanslarımız, bir yandan Darüşşafaka için önemli bir kaynak yaratıyor diğer yandan da bağışçılarımıza olan vefamızı gösterme şansı tanıyor, onlara ikinci baharlarını yaşayacakları huzurlu bir ortam sağlıyor. Açılışını yapacağımız Urla Yaşam, Darüşşafaka için sürdürülebilir kaynak yaratma çabalarımı uzantısında hayata geçirdiğimiz yeni bir işletmemizdir. Bu kompleks SEV Vakfı ile 10 yıl öncesine uzanan iş birliğimiz neticesinde ortaya çıktı. Darüşşafaka Urla Rezidans olarak adlandırdığımız ve 2007 yılından bu yana hizmette olan B Blok ile bugün açılışını yaptığımız mülkiyeti SEV vakfına bırakılan A Blok’tan oluşan tesisler ortaya çıkartılmıştır. B Blok, doğrudan Darüşşafaka bağışçılarına hizmet verirken A Blok farklı bir model içinde yine Darüşşafaka kalitesiyle İktisadi İşletmemiz üzerinden hizmet verecektir. Bu tesiste SEV Vakfı üyeleri ile birlikte Darüşşafaka Rezidans bağışçılarının ileri yaşlarında ihtiyaç duyacakları özel bakım hizmeti de karşılanacak. Ayrıca aylık ücret karşılığında halkımıza da hizmet verecek. Bu kompleks içinde inşaatı yarım kalan C Blok’u da tamamlayarak burada mevcut tesislerle birlikte ülke çapında örneği olmayan bir sağlık ve yaşam merkezi yaratmış olacağız. Tüm bu kompleksin içinde bulunan tesislerden elde edilecek gelir, Darüşşafaka’da okuyan çocuklarımızın eğitimine aktarılacak” diye konuştu.

urlayasam_13062012_3urlayasam_13062012_4

Ardından söz alan Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, ileri yaş bakımının her geçen gün önemini artırdığını belirterek, Darüşşafaka’nın Urla yaptığı yatırımlardan duyulan memnuniyeti dile getirdi. Konuşmaların ardından tüm konuklar Urla Yaşam’ı gezdi.

urlayasam_13062012_8

Törende; “Darüşşafaka’da okuyan bir öğrencinin bir yıllık eğitim giderini karşılayarak “Darüşşafaka Velisi” olan Turhan Ergök’e sertifikası Urla Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ve Zekeriya Yıldırım tarafından takdim edildi.

Hayata açılan sıcacık, güvenli, modern bir pencere: Urla Yaşam

Darüşşafaka Cemiyeti İktisadi İşletmesi tarafından yönetilecek ve aylık ücret karşılığında hizmet verecek olan Urla Yaşam, 120 oda ve süiti ile toplam 152 kişilik kapasiteye sahip. Televizyon salonu, restoran, kafeterya ve dinlenme salonu, hobi odası gibi ortak yaşam alanlarının bulunduğu Urla Yaşam’da 7 gün 24 saat birinci basamak sağlık hizmeti de veriliyor. Toplam altı katlı tesisin iki katı ise sadece Özel Bakım Ünitesi olarak ayrıldı ve 55 yaş üstü Alzheimer, Demans, Parkinson, Paralizi, Pleji gibi hastalıklara sahip kişiler ile ameliyat öncesi veya sonrası bakıma ihtiyaç duyan kişilerin dönemsel ya da sürekli bakım hizmeti veriyor. 36 standart, 8 süit odasıyla toplam 52 kişiye bakım hizmeti veren Özel Bakım Ünitesi’nin tüm odaları gerektiği zaman bir yoğun bakım ünitesi işlevi üstlenebiliyor. Geriatri alanında uzman sağlık ekibinin 7 gün 24 saat görev yapacağı Özel Bakım Ünitesi, aynı zamanda TV odası, dinlenme salonu, oyun odası gibi ortak yaşam alanlarını da barındırıyor.