Sakinlerine, yeni arkadaşlar edinebilecekleri, güvenli, keyifli ve sımsıcak bir yaşam ortamı sunan Urla Yaşam, 120 oda / süitten oluşuyor ve toplam 152 kişilik kapasiteye sahip. Tek kişilik ve çift kişilik oda seçenekleri bulunan Urla Yaşam, huzurevlerinden farklı olarak sakinlerine, kendilerine ait odalarda hayatlarını sürdürme olanağı tanıyor. Konukların konforu, rahatlığı ve ihtiyaçları göz önünde tutularak dekore edilen odalarda banyo ve mini bir mutfak bulunuyor. Banyolarda kişilerin güvenliği dikkate alınarak kaymayan yer karoları ve özel duş sistemi kullanılırken, hemen hemen tüm odaların balkonu da var.

Resepsiyon hizmeti veren Urla Yaşam’da sakinlerin odaları düzenli olarak temizleniyor, çamaşırları yıkanıyor ve ütüleniyor. Ayrıca konukları için kentin belli başlı noktalarına servis aracı da sağlanıyor.

Bir Darüşşafaka kuruluşu olan Urla Yaşam, aylık ücret karşılığında hizmet veriyor ve tesisten elde edilen gelir, Darüşşafaka’da okuyan çocukların eğitimine aktarılıyor. Darüşşafaka’nın rezidans projesiyle yarattığı özgün anlayış ve kaliteyi daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyen Urla Yaşam, ileri yaşlarını mutlu, güvenli, nezih bir ortamda geçirmek isteyen pek çok insana, temelini şefkatten alan hizmet anlayışıyla sıcacık bir yaşam ortamı sunuyor.​