Bir Darüşşafaka Kuruluşu: Urla Yaşam

“Şefkat Yuvası” anlamına gelen Darüşşafaka, eğitim olanağından yoksun çocuklara fırsat eşitliği sağlamak amacıyla 1863 yılında dönemin ileri gelen devlet adamlarından Yusuf Ziya Paşa ile dört yakın arkadaşı tarafından kuruldu.
Bir buçuk asırdır ülkenin dört bir yanından sınavla seçilen babası hayatta olmayan, yetenekli, maddi olanakları yetersiz çocuklara kolej seviyesinde eğitim veren Darüşşafaka, ülkemizin kendine ait okulu olan ilk sivil toplum örgütüdür. Darüşşafaka, 14 Nisan 2012 tarihinde gerçekleştirdiği tüzük değişikliğiyle, babasını kaybetmiş çocukların yanı sıra annesini kaybetmiş çocuklara da kapılarını açtı.
Kurulduğu günden beri, kişi, kurum ve kuruluşların verdiği destekle varlığını sürdüren Darüşşafaka, elde ettiği kaynakla bugün ülkemizin 65 ilinden sınavla seçilmiş, 900’ü aşkın kız ve erkek öğrencinin tam burslu, yatılı ve İngilizce eğitim almasına olanak tanıyor. Cemiyet, binlerce çocuğun ilköğretim dördüncü sınıftan liseyi bitirinceye kadar Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda eğitim görmesini sağlarken, 100’ü aşkın mezununa da yüksek öğrenimleri boyunca burs desteğini sürdürüyor.

Leave a Comment